FİLİZ’İN OKUL HEYECANI

20160422_180348

Filiz, çok güzel bir yaz tatili geçiriyordu. Yazlık komşularının çocuklarıyla her sabah kahvaltı sonrası sitenin ortasındaki palmiyenin altında buluşuyorlardı. O gün oynayacakları oyunları, boyayacakları taşları, havuza nasıl atlayacaklarını konuşup gülüşüyorlardı.

Cumartesi günü çok eğlenceli geçecekti. Onlar konuşmaya dalmışken Eda’nın annesi yanlarına geldi; öğleden sonra İzmir’e döneceklerini ve Eda’nın pazartesi okula başlayacağını söyledi. Beril ve Filiz de pazartesi okula başlayacaktı. Eda annesine “Bu gün havuza girebilir miyim anne?” diye sordu. Annesi “öğleye kadar çok vaktimiz var, eğlenmeye devam edin çocuklar” dedi. Çocuklar o sevinçle zıplayarak ellerini havada buluşturdular. “İşte bu, yaşasın!” diyerek doğruca mayolarını giyinmeye gittiler. Anneleri güneşten koruyan kremlerini sürdü. Havluları ve gözlükleriyle havuz kenarında buluştular, gözlüklerini takıp havuza çivileme atladılar.

Öğleye kadar havuzun ve güneşin tadını çıkardılar. Öğleden sonra Eda’ları İzmir’e uğurladılar. Akşam yemeğinden sonra Filiz’ler de İzmir’e dönecekti. Belki hafta sonları yeniden buluşabiliriz yazlıkta diyerek Filiz ile Beril de vedalaştı.

Filiz ve annesi ertesi gün okul alış verişine çıktılar. Yeni okul ayakkabısı ile rahat, renkli kıyafetler tam da Filiz’in istediği gibiydi. Sırada okul gezisi vardı. Çanta, kalemler, rengârenk boyalar, defterler, yeni yeni kitaplar olacaktı hayatında, ne güzel! Yeni arkadaşları kimler olacaktı acaba? Çok heyecanlıydı Filiz. Annesiyle birlikte okulun kocaman kapısından içeri girdiler. Okul müdürü Aylin Hanım gülerek kapıda karşılıyordu gelen minik misafirlerini. Küçük hanım efendiler ve küçük bey efendiler merakla okulu keşfetmek için sabırsızlanıyordu. Okul girişinde sağ tarafta kız ve erkek tuvaletleri vardı. Filizin hemencecik dikkatini çekti. Annesinin eteğini telaşla çekiştirirken göz bebekleri ışıldıyordu; “Annecim bak! Minicik tuvaletler ve lavabolar var! Ne güzel değil mi?” dedi Filiz. “Hemen ellerimi yıkamak istiyorum!” diye ekledi. Aylin Hanım; “Çok mutlu oldum bunu duyduğuma, ellerini yıkadıktan sonra okulumuzu gezmek istersen sana eşlik edebilirim.” dedi. Lavabolara heyecanla yürüyen Filiz, başını çevirmeden; evet gezmek isterim, minik eşyaları çok severim” dedi. Annesi diğer çocukların anneleri ile bekleme salonuna geçti. Evde tabureye çıkarak ellerini yıkayan Filiz kendi boyuna uygun lavaboda ellerini yıkamanın tadını çıkardıktan sonra kapıda bekleyen Aylin Hanım’ın elinden tutarak diğer çocuklarla birlikte okul gezisine başladı. Aylin Hanım çocukları eğitim sınıfına alarak, bir yıl boyunca onlara eşlik edecek Mine Öğretmen ile tanıştırdı. Mine Öğretmen de Aylin Hanım kadar güler yüzle ve sıcacık bir sarılmayla karşıladı tüm çocukları. İçeride çok renkli ve sihirli bir dünya varmış gibi sağa sola bakarak girdi çocuklar. Kızlar karşıda duran minik mutfağa doğru ilerlerken erkekler de kırmızı spor araba maketinin içine ilerledi. Filiz; “Burada kurabiye mi yapacağız öğretmenim?, ben kurabiyelere bayılırım dedi. Öğretmen Mine Hanım çocuklara neler yapacaklarını bir bir anlattı. Minik renkli sandalyeler içinde herkes en sevdiği renkteki sandalyeye oturmuş ve sanki bir masal dinliyorlarmış gibi öğretmenlerine bakıyorlardı. Öğretmenleri açık ve kapalı oyun alanlarını gezdirdi. Kış ve yaz aylarında oyun oynayacakları çok güzel kaydırakları, minik evleri, salıncakları, plastik oyun blokları tüm çocukları büyülemişti.

Filiz’in annesi, okul müdürüne “Çocuklar oyun oynarken ne çok şey öğrenecekler kim bilir? Dedi. Aylin Hanım; “Çocuklar eğlenerek öğrenirler. Biz büyükler de çocuklar kadar renkli bir dünyada çalışabilsek, nasıl yaratıcı işler ortaya koyardık? Düşünsenize!” diyerek yanıtladı. Tam da bu sırada yüzme havuzuna doğru ilerleyen çocukların içinden Filiz annesine doğru koşarak geldi. “Annecim havuz varmış, yazlıktaki gibi burada da yüzmeye devam edeceğim” dedi. Annesi “Burada pek çok yüzme stili öğreneceksin, sen ve arkadaşların eğlenerek öğreneceksiniz. “ diyerek onu kucakladı.

Bekleme salonuna geri döndüklerinde öğretmenleri 5’ten 10’a kadar kartlar dağıttı çocuklara. Ardından;

-“Evet çocuklar pazartesi yeniden burada sizi bekliyor olacağım. Şimdi size dağıttığım kartlar ile ne yapacağınızı merak ettiğinizi fark ediyorum. Hepiniz dikkatle incelediniz. Bir oyun var bildiğim, oynamak ister misiniz?

Hep bir ağızdan çocuklar “Evet!” dediler.

-“Elinizde 6 kart var, sayalım birlikte; 5, 6, 7, 8, 9 ve 10. Geçen yıl hepiniz 5 yaş sınıflarında öğrenmişsiniz, sınıfta hepiniz 20’ye kadar harika bir hızla saydınız. Sorumu soruyorum; Elinizdeki en küçük sayıyı bana gösterir misiniz? Çocuklar hemen 5 sayısının kartını öğretmene gösterdiler. -“Süpersiniz çocuklar! ”dedi Mine öğretmen. Şimdi 8 sayısından önce gelen sayıyı bana gösterebilir misiniz lütfen! “Çocuklar doğrudan oldukça emin bir şekilde hemen 7 sayısının kartını öğretmene gösterdiler.

-“Harikasınız” dedi öğretmen. “Peki, son bir soru size; okul gezisi sizi ne kadar mutlu etti desem bu duygunuzu en iyi ifade eden sayı hangisi olur çocuklarım?”

Çocuklar bu soru üzerine 10 kartını bulup öğretmenlerine gösterdiler. Öğretmen hepsini alkışladı. Tek Tek minik ellerini sıktı ve teşekkür etti. Tüm çocuklara minik bir hediye hazırlamıştı. Yüzme derslerinde kullanacakları ve üzerinde okulun adının baş harflerinin yazılı olduğu yüzücü bonelerini hediye etti.

Gezi sona ermiş, öğretmeni ve okul müdürü tüm çocukları ve aileleri kapıya kadar uğurlamıştı. Filiz sürekli arkasına dönerek el sallıyordu. Çok mutluydu okula başlayacağı için. Annesi ile eve dönerken Filiz; “Annecim okul da yaz tatilim kadar güzel geçecek, keşke hemen pazartesi olsa ” dedi.

 

© İpeginenerjialani sayfasında yer alan tüm yazılı eserler koruma altındadır.

Türkiye Cumhuriyeti Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ya da kısaca FSEK,Türkiye‘de 5 Aralık 1951 tarihinde kabul edilmiş ve halen yürürlükte olan 5846 sayılı kanundur. Resmî Gazete‘nin 7981 no.lu sayısında yayımlanarak, 13 Aralık 1951 tarihinde yürürlüğe girdi.Kanun, bilgisayar programları dahil bilim,edebiyat, müzik, güzel sanatlar ve sinema eserlerinden doğan hakları tanımlar ve güvence altına alır. Buna göre ilgililerin bu eserler dolayısıyla maddi ve manevi yetkileri doğar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s